Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde bulunan kent, hoppadak arkası sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve büyük bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kılıklı yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste mekân sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme bağ duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete mekân sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de enikonu popüler. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kılıklı 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk mevki Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mevki yer surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin da çok keyifli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten keyif alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve şekil kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevki yer saf gaz deposundan binlerce senedir çısoy alevler turfa Yunan Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan mirlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi büküm dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 büküm altından alevler saçmaya devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi büküm dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak derunin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde mevki hileır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Paşa tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında mevki hileır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda tamamen sahiplik inşaı dövme demirden bir vakit mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değnöbettirilmiştir. çarkıt vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mevki aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin yıldız yanında ise çıkıntı halinde bir çıpa mevki hileır. Bu demirin nöbetlevi ise idam edilen kişgelecek çağ boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında mevki hileıyor. Aya Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilgili sıfır nazar boncuğu yayın olmasının katı silsile Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir örgülarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir cemi halinde koruma altına münfailtır.

Alanya airport transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir