Official

“Official” kelimesi İngilizce kökenli bir söz olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “fariza” yahut “iş” mealına gelir. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na denli uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda dümen ve hükümet teamüllerinde kullanılırdı.

Tutarlı Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tarif etmek karınin kullanılmaya kafalandı. Bu görevliler, örneğin mevki daireleri yahut kiliselerde çeşitli teamüllerle mesuliyetli olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin herhangi bir kişkazançlı tarif etmek karınin kullanılmaya kafalandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi ekseri hükümet, spor yahut iş dünyası üzere resmi bir konumda kâin kişileri yahut kurumları tarif etmek karınin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, söz resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin herhangi bir kişkazançlı tarif etmek karınin kullanılmaya kafalamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir