Toptan Baharat

Geleneksel Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat şimendifer. Baharat, köklü gerii ile Türk batmak irfanünün merkezinde iz almaktadır. Baharat veya anne gereç olarak yemeklerde, şirinlarda, dolaşmaşularda, reçellerde özellikle bulunmak üzere dayanıklı çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine başmaklık özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çtay baharat umumi olarak her yemekte uygunluklarına bakarak kullanılmaktadır. Baharatları batmak pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. şık yemeklerde rast oranlarda kullanabildiğiniz vakit, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlamlar. Hassaten doğanın deposundan gelen baharatların iyileştirici tesiri olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap fail en sağlamlıklı besinlerin başında gelir. Bütün bu özelliklerin üstı aralık yemeklerinizi beş altı göçermek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, tat, nitelik veya yararlanma amacı üzere farklı alanlara bakarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e benzeyen baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda farklıdır. Baharat adları, hazırlanışlarındaki anne dahişenle doğrudan ilişkili olma eğilimindedir. Baz olarak baharat çeşitleri fiziki özelliklerine bakarak toz, kuru ve taneli bulunmak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak aşina en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu dü baharat aynı zamanda şirinlıkları ile bilinir ancak yemeklere de eklenebilirler. Toz baharatlar ise çok geniş oldukları yürekin yüreklerinde nitelik farklılıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi ekseri safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve ekseri batmak pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar heybetli ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten meydana getirilen baharatlar yiyecek ve yürekeceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı yürekecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş toz baharatlar ortada üçüncü nitelik sınıflandırmasına ehil olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları ortada köri, zerdeçkırmızı, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin üstı aralık yeryüzünde henüz dayanıklı çok baharat bulunmaktadır. Gördüğünüz üzere baharatlar, farklı strüktürları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Hassaten temelı baharatlar anne sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının çizgi sebebi hiç şüphesiz bulunmaz olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetişen ve özel prosedür mucip kesif ve kırıcı tatlar oldukları yürekin çoğunlukla ufak tefek miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak gökçe haşhaş veya zahter üzere baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem bayağı şifalı hem de özellikle şirinlarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında değerlendirilebilecek sair baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, takkadak çokça baharatın münasip oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Umumiyetle ete tat dâhil etmek üzere amaçlarla kullanılmaktadır. Hassaten bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce hakkıyla baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çtay baharat Türk mutfağında çok ömre bedel bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Anadolu sınırları ortamında en geniş kullanılan tatlar ortada iz almakta ve nedeniyle Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları sebebiyle yiyeceklerde sadece fark edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört misil artırırlar. Anadolu mutfağında son basamak uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çtay, ekseri bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle Maşrık ve Güneydoğu Anadolu mutfağında önemli bir yere ehil olan toz veya pul üzere biber bazlı baharatlar sadece sadece bütün yemeklerin anne malzemesidir. Üretimi yürekin bezen biberi adı verilen özel bir biber türü mucip bu baharat türü, sağlamlıklı strüktürsıyla da kaynak dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Sağlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, organik baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi çizgi baharat ortada iz düz hem de Güneydoğu Anadolu ile özdeşleşen ve biber özü yürekeren bir sair baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının cevahirı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, sair biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle sadece fark edilir. Hassaten çığlıklığın pullardan farklı olarak ağızda henüz geç yayılması da İsot’u bu derece özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan ancak farklı bir strüktürya ehil olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda ekseri kazanç ve zeytinyağı ile tüketilen sağlamlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk sürüklemek yürekin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Anadolu mutfağının talihı Seven Spices
Yedi baharatın belki de en aşina üyesi olan karabiber, hem adet hem de toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz et ürünlerinde doğrudan pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, har iklimlerde yetişen karabiberlerden strüktürlır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya üzere ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları sebebiyle karabiber üretimi yürekin mükemmeldir. Hassaten yiyecekğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin çizgi yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı doğrultuü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle akla yatkın miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat ortada bir diğer talih olan kekik, geniş bir yararlanma düzı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları ortamında dolgunca miktarda yetişmesi, kekiğin birbir hayli varyasyonda kullanılmasının anne sebebidir. Dirlik kavil konusu olduğunda, birbir hayli ulaması olan beşer cisim sistemi yürekin iyidir. Kekik otu üzere temelı çkamer türleri günün sonunda yorgunluğu izale etmek yürekin oflaz gelebilir. Bir sair baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en yüzü sıcak baharatlarından biri olduğu yürekin Anadolu’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu baharat sadece sadece her yemekte kullanılabilir. Baharatın yürekindeki esanslara sargılı olarak farklı hatimelara oflaz gelebilmektedir. Bu açıdan yürekerik ve hammaddelere bakarak uzmanlardan hamil alarak ürünleri dağıtırken yararlanma önerilerine uyabilirsiniz.

Lüp çizgi direği olan baharat çeşitleri ve mutfak kullanımları, rast orantıda ve rast miktarda kullanıldığında her yaşfecir kullanıcıya oflaz gelebilir.

Olağandışı ve karışık baharatlar
Sayısız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın üstı aralık karışım strüktürsına ehil olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini kırmızııyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, ekseri birkaç baharatın ve bu baharatlara zevcelik fail aromatik otların karışımıdır. Berenarı popüler olan bu karışımlar hem kılgısal hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği sebebiyle adından sık sık kavil ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü dolgun ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok henüz fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her vakit üstınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi sıkıca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin anne maddesi kişniştir. Fakat birbir hayli farklı baharat yürekerir. Türk köftesine adını veren en çizgi maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap üzere yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün sebebiyle hem damağınızda tat bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem de yiyecekleri henüz hızlı sindirir ve sağlamlıklı bir batmak yersiniz. Bir sair karışık baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Lahikaşi tadı sebebiyle özellikle salatalar yürekin uygundur. Fakat sumak baharatı ekseri salatalarda, çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılır. Ne kezşların saf özlerinde antioksidan yürekerdiğini heves ediyorsanız ürün bazennda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir